Ką aplankyti Plungėje

Šiandien Plungė – viena pagrindinių turistų traukos vietovių visame Žemaitijos regione. Visus atvykusiuosius miestas žavi puikiai restauruotu kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansambliu su rūmuose veikiančiu Žemaičių dailės muziejumi. Čia kasmet visą rugsėjį vyksta Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, kuriuo siekiama supažindinti visuomenę su muzikiniu, literatūriniu, architektūriniu ir kitu kunigaikščių Oginskių palikimu.

Laikrodinė-oranžerija – kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansamblio pastatas, valstybės saugomas kultūros paveldo objektas su restauruotu XIX amžiaus vidurio laikrodžiu, turinčiu labai retą mechanizmą bei išlikusia XIX amžiaus oranžerijos sodinukų auginimo linija. Šis pastatas –  Palazzo  Vecchio  rūmų, iškilusių Florencijoje, kopija. Jau daugiau kaip dešimt metų jame įsikūrusi Savivaldybės viešoji biblioteka.

Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios pastatai yra pagrindinis Plungės senamiesčio akcentas, sukuriantis didelę pridėtinę vertę miestui ir rajonui. Tai viena iš didžiausių bažnyčių Lietuvoje: jos ilgis 75 metrai, stilius – eklektiškas. Neogotikinei jos architektūrai būdingas romaninio stiliaus rišlios sistemos planas ir romaninį stilių imituojančios detalės. Ši bažnyčia kartais apibūdinama kaip pseudoromaninio stiliaus.

Plungės mieste besilankančius turistus džiugina naujai sutvarkyta Plungės jūros pakrantė. Čia veiklos randa visi: vaikams – padūkti žaidimų aikštelėje, jaunimui – „pakyboti“ lajų tako tinkluose ar pasimankštinti su treniruokliais, vyresniems – pasivaikščioti takeliais, pasėdėti ant suolelių ar pasidžiaugti vaizdu nuo apžvalgos aikštelių, Plungės piliakalnio, vietinių plungiškių Meilės kalneliu vadinamo.

Puikiai sutvarkyta ir rekonstruota Laisvės alėja, kurios sankirtoje su  Vytauto gatve iškilęs  šv. Florijono paminklas.  Plungės miestas praeityje ne kartą buvo niokojamas ugnies, nebepajėgdami kovoti su šia neganda, plungiškiai nutarė pagalbos prašyti šv. Florijono – nuo gaisrų saugančio šventojo.

O ką Platelių apylinkėse?

Vienu iš patraukliausių objektų ne tik Plungės rajono, bet visos Lietuvos mastu išlieka Šaltojo karo ekspozicija, kuri įrengta netoli Platelių ežero, požeminiame buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų paleidimo komplekse, čia veikusiame nuo 1963 iki 1978 metų. Šiandien šis unikalus ir vienintelis toks ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje objektas atviras istorijos ir aštrių pojūčių mėgėjams.

Čia galima aplankyti ir sakralinius objektus – vieną seniausių Lietuvoje medinę Beržoro bažnyčią, šiame kaime esantį mažąjį Kryžiaus kelią ir taip pat medinę Platelių bažnyčią.

Didžiausia Plungės krašto gamtinė vertybė – nemažą dalį Plungės rajono užimantis Žemaitijos nacionalinis parkas. Čia visas gyvenimas sukasi aplink Platelių ežerą. Tai giliausias, didžiausias ir bene gražiausias ežeras Žemaitijoje su salomis, pusiasaliais, įlankomis, apjuostas kalvų virtinėmis, pasidabinęs miškais. Čia įrengtas 24 km dviračių takas aplink Platelių ežerą, čia galima pasivaikščioti pėsčiųjų takais, išmėginti plaukiojimą skaidriomis valtimis, vandens dviračiais ar katamaranu, nardymą ir kitas pramogas.

Plungės krašte aktyviai skatinamas nematerialaus kultūros paveldo pažinimas su vietos žmonių išsaugota žemaičių tarme, tradicijomis, amatais, šventėmis. Plateliuose nuo seno švenčiamos tradicinės Užgavėnės bei Joninės. Platelių dvaro sodybos arklidėje įkurtas pirmasis Užgavėnių muziejus Lietuvoje, kuriame eksponuojama daugiau nei 300 įvairių Užgavėnių kaukių (žemaitiškai – „lėčīnu“).

O kur dar kulinarinis paveldas! Niekur daugiau Lietuvoje neaptiksite tiek daug košės pavadinimų kaip Žemaitijoje: žemaitiškai – marškuonė, posmarškuonė, šėlkėnė, posšėlkėnė. Patiks ir žemaičių kulinarinio paveldo įdomybė – kastinys, kuris čia valgomas su neluptomis bulvėmis, spirgine, cibulyne. Šių skanumynų lankytojai gali paragauti tik kai kuriose kavinėse bei kaimo turizmo sodybose edukacijų metu.

Žemaitijos nacionaliniame parke gausu įvairiausio ilgio bei sudėtingumo pėsčiųjų takų. Tarp populiariausių galima paminėti 4,1 km  ilgio Šeirės taką, kurio dalis pritaikyta judėjimo negalią turintiems žmonėms. Tarp išskirtiniausių reikėtų paminėti 1,5 km ilgio Pilies salos pėsčiųjų trasą, esančią išskirtinėje Žemaitijos nacionalinio parko vietoje – vienoje iš septynių Platelių ežere esančių salų – Pilies saloje. Takas žiedinio tipo, vingiuoja tarp šimtamečių liepų ir ąžuolų, skirtas lengvam pasivaikščiojimui, gamtos vertybių bei istorijos pažinimui.

Dviratininkams geriausiai pritaikytas bei dviratininkų mėgstamiausias – dviračių takas aplink Platelių ežerą. Važiuodami šiuo 24 km ilgio žiediniu maršrutu, galėsite aplankyti ir pamatyti Platelius ir čia esančius lankomiausius objektus: Šaltojo karo ekspoziciją, Beržoro kaimą, Babrungo upės ištakas, Plokštinės gamtinį rezervatą, Paplatelės ir Paežerės Rūdaičių rekreacines zonas.

Ką rasite kitose vietovėse?

Žemaičių Kalvarija – viena iš labiausiai lankomų Lietuvos sakralinių vietovių, įtraukta į Popiežiaus Jono Pauliaus II piligriminį kelią. Ant vaizdingų kalvų įsikūrusiame miestelyje ir jo apylinkėse gausu pažintinių, gamtinių, kultūros paveldo objektų. Miestelis didžiuojasi savo Mažąja bazilika ir čia švenčiamais Didžiaisiais Žemaičių Kalvarijos atlaidais, kurių metu tūkstančiai maldininkų lanko koplyčias (stotis), atkartojančias Kristaus kančios kelią. Be to, čia puoselėjama ir itin archaiška Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo  tradicija.

Alsėdžių miestelyje  pristatoma teminė teatralizuota programa „Prezidentų žemė: Narutavičių istorija“, kuri dalyvius nukelia į XX a. pradžią, į beveik mėnesį egzistavusią Alsėdžių Respubliką.

Kuliuose restauruotas XVIII a. pastatas, kuriame įsikūrusi „Kultūros virenė“. Kamerinėse istorinėse „Kultūros virenės“ erdvėse Kulių bendruomenė įsitraukia į kūrybines veiklas, rengia parodas, paskaitas, socialinio teatro projektus, vykdo edukacijas, degustacijas, ateityje čia veiks ir menininkų rezidencijos.

Mėgstantys iššūkius gali išmėginti taką nuo Varkalių piliakalnių iki Gandingos, o šiuos piliakalnius skiria Babrungo upė, per kurią – tik akmenų brasta. Netoliese – ir Minijos upė, kuri yra viena didžiausių ir gražiausių Plungės krašto upių, tinkanti plaukti baidarėmis.